سفارشاتی که از 22 اسفند ماه لغایت 13 فروردین ثبت شوند ، در تاریخ 14 فروردین ماه ارسال می گردد.
توجه : شرکت سبزداروجهان ، مالک برندهای ژوتن ، رویسا و متیتا هیچ گونه برنامه قرعه کشی و اهدای جوایز نداشته و هرگونه استفاده از محصولات و نام این شرکت با عناوین قرعه کشی و اهدای جوایز ، کلاهبرداری و غیرقانونی می باشد.

تفاوت اسکالپ و شوره سر و راه های درمان

بازدید: 1,228 بازدید
تفاوت اسکالپ و شوره سر و راه های درمان
3
(7)

تفاوت اسکالپ و شوره سر

دانه‌های ریز و سفیدی که لا به لای موهای خود می‌بینیم و نام آن‌ها را شوره سر می‌گذاریم، می‌توانند دو منشا متفاوت داشته باشند. بر اساس این دو منشا، انواع شوره سر را به نام‌های Dandruff و Dry Scalp می‌شناسند و برای آن‌ها شیوه‌های درمانی مختلفی اتخاذ می‌کنند.

Dandruff به معنای شوره حاصل از چربی پوست سر و Dry Scalp یا اسکالپ، نوع دیگری از پوسته پوسته شدن پوست سر است که ما به اشتباه هر دو را به‌عنوان شوره سر می‌شناسیم. در این مقاله ما تفاوت اسکالپ و شوره سر و راه های درمان آن را بررسی کرده و سپس ضمن اشاره به راهکارهای درمان شوره سر و درمان اسکالپ ، تفاوت‌های آن‌ها را بیان می‌کنیم.

تفاوت اسکالپ و شوره سر
تفاوت اسکالپ و شوره سر و راه های درمان

اسکالپ و شوره سر چیست؟

پوست سر خشک و پوسته پوسته می‌تواند شبیه علائم شوره سر باشد، اما در واقع اسکالپ (Scalp) نام دارد. شوره سر و اسکالپ دارای علائم مشترک و مشابهی هستند. هر دو پوسته پوسته شدن و خارش پوست سر را تجربه می‌کنند، اما در دو حالت کاملا متفاوت رخ می‌دهند. برای درمان شوره سر ابتدا باید تفاوت بین آن دو را تشخیص دهید.

در عارضه اسکالپ، پوست شما تحریک و پوسته پوسته می‌شود، اما این مشکل ناشی از خشکی و کم آبی پوست سر است. در حالی که در شوره سر (Dandruff)، چربی بیش از حد پوست باعث تجمع سلول‌های مرده پوست به صورت دانه‌های سفید رنگ می‌شود. این دانه‌ها چه به علت خشکی زیاد و چه به علت چربی زیاد باشند، علائمی شبیه به هم داشته و اغلب با هم اشتباه گرفته می‌شوند.

دانستن اینکه دانه‌های سفید بین موهایتان ناشی از شوره هستند یا اسکالپ، می‌تواند به شما در پیدا کردن روش درست برای درمان این مشکل کمک کند. فروشگاه ژوتن ارائه دهنده بهترین محصولات برای تقویت مو می باشد. جهت تقویت موهای خود پیشنهاد می کنیم از محصولات فروشگاه ژوتن برای تقویت مو استفاده کنید.

علت ایجاد اسکالپ سر

وقتی پوست سر دهیدراته شده و رطوبت آن کم می‌شود، مستعد تحریک بوده و به راحتی پوسته پوسته خواهد شد. اگر پوست سر خشک باشد، احتمالا پوست اندام‌های دیگر بدن مانند دست و پا هم دچار خشکی هستند. بنابراین یک نشانه‌ی بارز اسکالپ خشک، می‌تواند خشکی پوست دست و پا هم باشد. درمان شوره سر خشک، با درمان شوره چرب متفاوت خواهدبود.

علت خشکی پوست

به‌طور کلی، خشکی پوست سر می‌تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

  • قرار گرفتن در معرض هوای سرد و خشک
  • افزایش سن
  • درماتیت تماسی ناشی از واکنش به محصولات مو مانند برخی از شامپوها، ژل‌های حالت‌دهنده و اسپری‌های مو
  • شستشوی مو با آب داغ

سلول‌های پوستی در پوست سر شما مانند هر قسمت دیگر از بدن، دائما تولید و بعد از مردن سلول‌های قدیمی، تجدید می‌شوند. بنابراین یک چرخه دائمی شامل تولید و کنده شدن سلول‌های پوستی در تمامی نقاط سر در جریان است. اما زمانی که به اسکالپ مبتلا هستید، سلول‌های پوستی سر شما سریعتر از حد معمول کنده و ریخته می‌شوند که این معضل ناشی از خشکی و آسیب‌پذیری پوست سر است.

برای درمان اسکالپ در درجه اول باید دلایل ایجاد آن را شناسایی و برطرف کرد. تفاوت شوره خشک و چرب، باعث تفاوت درمان شوره سر می‌شود. آیا می دانید مایکرو سیلندر چیست؟ یکی از جدیدترین روش های ترمیم مو می باشد که پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به آن را در وب سایت ژوتن مطالعه کنید.

اسکالپ و شوره سر
اسکالپ و شوره سر

شوره سر چگونه ایجاد می‌شود؟

شوره سر برخلاف اسکالپ، بیشتر پوست‌های چرب را درگیر می‌کند. به همین دلیل، علت اصلی بروز شوره سر را درماتیت سبورئیک می‌دانند، یعنی مجموعه شرایطی که پوست سر را چرب، قرمز و پوسته پوسته می‌کند. فلس‌های سفید یا نسبتا شیری رنگی که همان پوسته‌های مرده‌ی سر و آغشته به روغن طبیعی پوست هستند. در برخی از افراد، درماتیت سبورئیک در نقاط دیگری از بدن مانند ابرو‌ها، کشاله ران، طرفین بینی و در مجاورت غدد چربی نیز بروز می‌کند.

اغلب، نوعی قارچ پوستی به نام مالاسزیا (Malassezia) باعث ایجاد شوره سر می‌گردد. این قارچ به طور معمول روی پوست سر شما زندگی می‌کند. اما در برخی از افراد با شدت گرفتن سرعت رشد و تکثیر آن، سلول‌های پوستی هم سریع‌تر تکثیر و از سطح پوست جدا می‌شوند. درمان شوره سر چرب، عمدتا به ضدعفونی پوست سر با مواد ضدقارچ وابسته است. فاکتورهای خاصی می‌توانند باعث تکثیر قارچ‌های مالاسزی شوند، از جمله:

  • سن
  • عوامل هورمونی
  • استرس

در واقع برخلاف تصور عموم موهای چرب و کثیف علت ایجاد شوره سر نیستند. اما اگر به قدر کافی موهایتان را نشوئید، چربی پوست میتواند به پوسته پوسته شدن بر اثر فعالیت مالاسزیا کمک کند. برای درمان قطعی ریزش مو و تقویت موهای خود از محصولات فروشگاه ژوتن دیدن نمایید و در صورت تمایل محصول مناسب موهای خود را خریداری کنید.

از کجا بفهمیم به شوره سر مبتلا هستیم یا اسکالپ؟

یکی از راه‌های اولیه برای تشخیص تفاوت بین اسکالپ (یا عارضه خشکی پوست سر) و شوره سر توجه به ظاهر دانه‌های سفید رنگ بین موهاست. پوسته‌های سفید رنگ ناشی از شوره سر، بزرگتر بوده و حالت روغنی و چرب دارند. در حالی که حالت پوسته پوسته مربوط به اسکالپ، دانه‌های ریزتری داشته و کاملا خشک هستند.

جدول زیر می‌تواند برای تشخیص بهتر به شما کمک کند. بعد از تشخیص می‌توانید به دنبال شامپوها و اسپری‌های مناسب برای درمان شوره سر یا درمان اسکالپ بگردید. قرص تقویت کننده مو هیرتامین برای تقویت مو تاثیر فراوانی دارد که توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر مقاله مربوط به آن را در وب سایت ژوتن مطالعه نمایید.

علت ایجاد اسکالپ و شوره سر
علت ایجاد اسکالپ و شوره سر

درمان شوره سر یا اسکالپ

در اغلب مواقع، شما می‌توانید بدون مراجعه به پزشک معالج و دریافت نسخه مخصوص، مشکل خود را برطرف کنید. درمان شوره سر برحسب نوع آن، با استفاده از شامپوهای ضد شوره یا روغن‌ها و محصولات آبرسان پوست سر ممکن می‌شود. با این حال اگر به مدت حداقل یک ماه و طبق دستورالعمل‌های موجود بر روی شامپوها یا محصولات مشابه از آن‌ها استفاده کردید اما پوسته‌های کنده شده در بین موهایتان بهبود پیدا نکرد، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

همچنین در برخی مواقع ممکن است بعد از مصرف شامپو، پوست شما قرمز و متورم بنظر برسد. که این احتمال را نشان می‌دهد که به شامپوی مورد نظر یا ترکیبی در آن حساسیت داشته باشد. و یا اینکه ممکن است بیماری پوستی دیگری داشته باشید که باید تحت نظر پزشک پوست درمان شود. پزشک متخصص می‌تواند به خوبی تشخیص دهد که آیا پوسته پوسته شدن پوست سرتان مربوط به شوره سر است یا بیماری‌هایی مانند اگزما و پسوریازیس. بنابراین می‌تواند درمان مناسب برای مشکلتان را ارائه دهد. برای آشنایی با انواع آمپول تقویت مو پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به آن را در وب سایت ژوتن مطالعه نمایید تا با انواع آمپول برای تقویت مو آشنا شوید.

درمان اسکالپ (شوره خشک)

برای درمان اسکالپ و خشکی پوست سر، باید از شامپوهای تحریک کننده و حاوی مواد شیمیایی یا مواد صابونی خشن، دوری کنید. فراورده‌های حاوی الکل، محصولات حاوی روغن‌های معدنی، شوینده‌های قوی و حتی عوامل طبیعی مانند خشکی هوا در زمستان و باد، باعث بروز اسکالپ‌ها می‌شوند. حتی شستشوی بیش از حد سر و برخی بیماری‌های پوستی مانند اگزما می‌توانند زمینه‌ساز اسکالپ شوند. به همین دلیل در اولین قدم باید یک شامپوی ملایم و سازگار با پوست و موی خشک انتخاب کنید.

بعلاوه توصیه می‌شود که فواصل بین دفعات شستن موهایتان را طولانی‌تر کرده و هرگز از آب بسیار گرم و داغ که مسبب خشکی مو هستند، برای شستشو استفاده نکنید. یک توصیه درمانی دیگر، استفاده از محصولات نرم‌کننده، مرطوب‌کننده و آبرسان‌های مناسب برای تقویت پوست سر و مبارزه با خشکی آن است.

نوشیدن آب فراوان در طول شبانه روز هم برای پیشگیری و درمان خشکی پوست سر بسیار موثر است. برای درمان شوره سر خشک یا همان اسکالپ، پیشنهاد می‌شود که از کلیه محصولات مو که حاوی مواد شیمیایی خشن مانند الکل و مواد دکلره هستند، دوری کنید. همچنین از مصرف شامپوهای ضد شوره که برای موها و پوست سر چرب طراحی شده‌اند، خودداری کنید. زیرا این مواد کمکی به رفع مشکل نکرده و حتی پوست را خشک‌تر می‌کنند.

به‌عنوان یک روش درمانی موثر، هر شب قبل از خواب، از یک مرطوب‌کننده سبک بر روی پوست سر استفاده کنید. تا بعد از شستشوی مو در روز بعد، خشکی پوست سر کاهش یا بد. برخی از متخصصان پوست یا سالن داران زیبایی مو، از دستگاه مخصوصی برای رفع اسکالپ استفاده می‌کنند که با کمک بخار، رطوبت را به پوست شما وارد می‌کند. وب سایت ژوتن مطالب مفیدی را برای نحوه درمان ریزش مو منتشر کرده است که توصیه می کنیم این مقاله را برای آشنایی بیشتر مطالعه کنید.

درمان شوره سر

برای درمان این مشکل، باید از یک شامپو ضد شوره استفاده کرد. در این محصولات، از ترکیباتی استفاده شده که عمدتا برای از بین‌بردن قارچ عامل شوره موثر هستند. اگر شامپوی ضدشوره حاوی یکی یا چند مورد از ترکیبات زیر بود، می‌تواند به‌خوبی با شوره‌سر مبارزه کند:

Pyrithione zinc

این ماده یک داروی ضدقارچ است که مالاسزیا را نابود می‌کند. این محصولات عمدتا ملایم هستند و می‌توان از آن‌ها به عنوان شامپوهای روزانه استفاده نمود.

Selenium sulfide

سولفید سلنیوم ترکیبی موثر برای کاهش رشد قارچ و جلوگیری از کنده‌شدن بیش از حد سلول‌های پوستی است. البته از آن‌جا که این ترکیب می‌تواند بر روی رنگ موی شما تاثیر گذاشته و آن را تغییر دهد، قبل از استفاده از شامپوهای حاوی این ماده، با پزشک خود مشورت کنید.

Ketoconazole

ماده‌ای ضد قارچ برای درمان شوره سر است که در بسیاری از شامپوهای ضد شوره یافت می‌شود.

Salicylic acid

اسید سالیسیلیک، به رفع حالت پوسته‌پوسته سر کمک زیادی می‌کند. البته متاسفانه برخی از افراد به این ماده حساسیت دارند و پوستشان خشک‌تر می‌شود.

Coal tar

تار ذغال سنگ ترکیبی موثر برای کندکردن چرخه تولید و مرگ سلولی است که به‌همین دلیل، از عناصر پرکاربرد در شامپوهای ضدشوره محسوب می‌شود. البته این ماده بر روی موهای بلوند یا خاکستری اثر گذاشته و می‌تواند رنگشان را تغییر دهد.

روغن درخت چای

یکی از عوامل طبیعی است که می‌تواند شوره را با خواص ضدقارچی خود کنترل کند. البته اگر به این روغن حساسیت دارید، از سایر شامپوهای جایگزین استفاده کنید. برای اثربخشی بهتر این محصولات، دستورالعمل‌های قیدشده بر روی آن‌ها را خوانده و بادقت انجام دهید. در صورتی که یک شامپو باعث افزایش شوره سر، قرمزی یا تورم و خارش پوست شد، استفاده از آن را متوقف و شامپوی دیگری را جایگزین کنید.

برای کنترل شوره‌های سمج‌و مقاوم به درمان، از یک متخصص پوست کمک بگیرید. تا یک شامپوی قوی‌تر یا لوسیون استروئیدی تجویز کند. همانطور که گفتیم، دلیل بروز برخی از شوره‌های سر می‌تواند‌استرس باشد، بنابراین در کنار شامپوهای درمانی ضد شوره، استرس خود را با مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق و سایر تکنیک‌های آرامش‌بخش مدیریت کنید. کاشت مو با تکنیک DHI از جدیدترین روش های کاشت مو می باشد که این روش را در مقاله ای دیگر از سایت ژوتن مورد بررسی قرار داده ایم.

پس از بهبود نسبی شوره سر، می‌توانید تعداد روزهای استفاده از شامپو را کمتر کنید. درمان شوره سر چرب نیاز به استفاده منظم از شامپوها و لوسیون های مخصوص دارد، بنابراین یک یا دوبار استفاده کافی نخواهد بود و باید در هربار استحمام (شامپو) و یا بعد از آن (لوسیون) از آن استفاده کنید. برای درمان اسکالپ نیز توجه به مراقبت‌های آبرسانی قبل از حمام، اهمیت زیادی دارد.

تفاوت اسکالپ و شوره سر چیست؟

در این مقاله از سایت ژوتن به بررسی تفاوت اسکالپ و شوره سر به طور کامل پرداخته ایم با ما همراه باشید.

راه های درمان اسکالپ و شوره سر چیست؟

در اغلب مواقع، شما می‌توانید بدون مراجعه به پزشک معالج و دریافت نسخه مخصوص، مشکل خود را برطرف کنید. برای خواندن ادامه مطلب این مقاله را دنبال کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 7

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت